X
تبلیغات
همیشه در سفر

همیشه در سفر

سفر به دیار دکتر قریب

 وجود آتشکده هایی در گرکان و روستاهای مجاور آن مانند آثار آتشکده «آذرکشسب» در ناحیه «فردجان» فراهان که تا سال 282 هجری قمری دایر بوده و قبرهایی از سفالکه در گرکان و روستاهای دیگر یافت شده اند، آمده مهر تاییدی بر این نامگذاری هستند.آتشکده قلعه خرابه یکی از این آتشکده هاست که در بالای قله کوه «دیدگاه» قرار دارد.آب انبار مرحوم مستشار الملک،تکیه قدیمی (محل تعزیه و شبیه خوانی)، برج و منزل استاد عبدالعظیم قریب و مسجد جامع گرکان از جمله آثار فرهنگی و باستانی این روستا است.


جاهای دیدنی روستای گرکان


 


 


در گرکان سد زیبایی به همین نام وجود دارد؛سدّی که برای رفتن به کنار آن می بایست از جاده های باریک و گردنه هایی هیجان انگیز عبور کرد.سدی خاکی که در کنار فضای دلنشین آن روستا،حال و هوای خاصی به بازدید کنندگان می دهد.
مردم گرکان دارای آداب و آئین های مخصوصی هستند و گویش و واژگان خاص خود را هنوز حفظ کرده اند.مراسم ویژه ای در گرکان تا این اواخر به نام «آب پاشانک» انجام می گرفت؛بدین ترتیب که هر سال در روز اول تابستان (اول تیرماه) اهالی گرکان کاسه و یا جامی از آب تمیز را به سر و روی هر کسی که از جلو خانه شان عبور می کرد می پاشیدند و این عمل را شگون و فال نیک می پنداشتند و هیچ کس، چه پیر و چه جوان، زن یا مرد از این عمل ناراحت نمی شدند و با خوشرویی با «پاشنده» آب  برخورد می کردند.


 


 از دیگر مراسم جالب توجه مراسمی است که اهالی گرکان و آشتیان و روستاهای دیگر نزدیک به گرکان، کوشش دارند که روز اول تیرماه به زیارت دو امامزاده ای که در روستایی در حدود ده کیلومتری گرکان به نام آهو قرار دارد،بروند.


 


برچسب‌ها: مسافرت,

ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ساعت ۲۱:۴۴ توسط همیشه در سفر همیشه در سفر دسته : نظر(0)

شمال کشور و مناطق کمتر شناخته آن

امروز در  می خواهیم مناطقی از این دو استان را به شما معرفی کنیم که شاید کمتر کسی نفس ها را بشناسد تا در سفر بعدی تان به این كورس دور استان، جاهای جدیدی را تجربه کنید، با ما تا انتهای این مطلب همگام باشید.


ییلاق اولسبلنگاه ماسال
آدرس: گیلان - ماسال‎ مدخل سرپوش فاصله حدود ۲۵ کیلومتری شمال غرب این ولايت و دهستان و تو ارتفاعات کوه های تالش

اینجا ییلاقی ست نيكو منظره، با تن پوش مرتعی و تابستان نشین در رفعت ۱۴۸۹ متر از سطح دریای آزاد. این قطار دارای مراتع بسیار بوده و غرفه های موجود در لمحه اکثرا از چوب ساخته شده. ساکنان این ناحيه رده بازار از شهروندان ماسال هستن که برای آسايش و گذراندن گاه گرما دروازه اندر آنجا زندگی می کنند. مسافرخانه و مسافرپذیر ییلاقی زیبایی داره و گردشگرا و مسافرین زیادی و به سمت خودش جذب کرده است. اولسبلنگاه را باید از نزدیک دید و از طبیعت و طراوتش لذت برد.


 


جاهای دیدنی گیلان,مازندران

 روستای صفرابسته
آدرس: گیلان، رشت، آستانه اشرفیه، راه کیاشهر بعد از تمچال، روبروی پاسگاه پرکاپشت   


 


 روستایی در پاچين طبیعت، دلچسب و دیدنی. روستای تلخه بسته با ۱۲۵۸ تن جمعیت دارای پيشينگي تاریخی ۱۵۰۰ ساله‌ است. یه رديف گردشگری و توریستی با شاهراه ای زیبا و دیدنی. از جذبه های توریستی روستای زردرنگ بسته وجود طريق های تونلی، جاده‌‌‌‌ای که سرپوشیده شده از درختان توسکاست، و درون فصل های بهار و پائیز نقشبند رنگ زن طبیعت قشنگ ترین لون حيله ها رو سر پشه دره اون بکار برده.


 


جاهای دیدنی گیلان,مازندران


 


غار آویشوی
آدرس: گیلان، ماسال، ۴۰ کیلومتری شاندرمن
ین غار درون منطقه ای به همین نام داخل جنـوب ۴۰ کیلومتری غربی شهرستان شـاندرمن ماسـاله. یه سوراخ آهکی با ستون های آهکیه که خیلی دیدنیـه و بزرگ ترین مغاك تو استان گیلانه که تا کنون بیش از خيز هزار متـر از ژرفـای آن، توسط كهف نوردان و کوه نـور دان محلـی مورد پیمایش و اکتشاف هال گرفته. شكفت آویشوی بیش از ۷۵ میلیون سال سابقه داره. جالبه بدونین واسه رسیدن به این غار، از درخت زار ها و چشمه های جوشان گذشتن مرور می کنیم. تو ضمن نابودي قندیل ها و آبشارهای بی نظیر اندرون غار باعث جذابیت دوچندان اون شده .


برچسب‌ها: مسافرت,

ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ساعت ۲۰:۴۲ توسط همیشه در سفر همیشه در سفر دسته : نظر(0)